TSMC می‌گوید ممنوعیت معامله با هواوی تأثیری بر فعالیت آن‌ها نمی‌گذارد

مارک لیو، رئیس هیئت‌مدیره‌ی TSMC، می‌گوید تحریم‌های جامع ایالات متحده علیه هواوی تأثیر چندانی بر کسب‌وکار شرکت تایوانی نمی‌گذارد. خبرنگاران از لیو پرسیدند «آیا درصورت ممنوعیت همکاری با های‌سیلیکون، بازوی تولید تراشه‌ی هواوی، شرکتش می‌تواند آن را مشتریان جدید جایگزین کند؟» که لیو با ابراز امیدواری از اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد، اعلام کرد TSMC می‌تواند به‌سرعت جای خالی هواوی را در میان مشتریانش پر کند.

تحلیلگران تخمین می‌زنند ۶۰ درصد از درآمد TSMC از همکاری با شرکت‌های فعال در ایالات متحده به‌دست می‌آید. در همین تخمین، درآمد از شرکت‌های چینی حدود ۲۰ درصد بیان می‌شود. لیو درادامه‌ی صحبت‌هایش گفت نمی‌توان زمان دقیق برای جایگزین‌کردن هواوی با مشتریان جدید را پیش‌بینی کرد و تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که شرکتش بالآخره راهکار پیدا و مشکلات را یکی پس از دیگری حل خواهد کرد.

مقاله‌های مرتبط:

چندی پیش، شرکت تایوانی TSMC از سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد دلاری برای راه‌اندازی کارخانه و مرکز توسعه در ایالات متحده خبر داد. البته چند ساعت پس از انتشار خبر رسمی فعالیت TSMC در ایالات متحده، اخبار جدیدی از محدودیت‌های همکاری تراشه‌سازان با شرکت‌های چینی منتشر شد. وزارت بازرگانی ایالات متحده محدودیت‌های صادراتی جدید را اعلام کرد که شرکت تایوانی را برای فعالیت با هواوی و دیگر شرکت‌های ممنوعه با محدودیت روبه‌رو می‌کند. آمریکایی‌ها شرکت‌های فعال در کشور خود را مجبور می‌کنند درصورت نیاز به همکاری با هواوی یا دیگر شرکت‌های حاضر در فهرست ممنوعیت صادرات، مجوز مخصوص دریافت کنند.

TSMC برای دریافت یارانه به‌دلیل طراحی و راه‌اندازی کارخانه‌ی جدید، در حال انجام مذاکره با دولت ایالات متحده است. این یارانه‌ها درنهایت به غول تایوانی صنعت تراشه کمک می‌کند بخشی از فعالیت خود را به خاک ایالات متحده منتقل کند. برخی از مشتریان TSMC در آمریکا احتمالا فعالان صنعت نظامی خواهند بود؛ البته آن‌ها هنوز به همکاری با مشتریان اصلی یعنی کوالکام و اپل ادامه می‌دهند.

شما هم میتوانید نظری در مورد این مقاله بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *